Źródła motywacji – mobilizacja do inwestowania

Motywacja

Tym razem przygotowałem nieco mniej techniczny wpis, aczkolwiek niesamowicie ważny, o ile nie najważniejszy! To będzie zbiór myśli poświęconych odnalezieniu motywacji do działania. Bez tego nie ruszymy z miejsca, nie poświęcimy kilku minut dziennie na finanse, nie oderwiemy się od wyścigu szczurów pracując na etacie. Operacje kapitałowe muszą zapewniać nam radość, a nie ma nic lepszego niż połączyć zyski z satysfakcją.

Skuteczna samo-motywacja opiera się na słuchaniu innych. Najważniejsi są ludzie, którzy opowiadają o własnych sukcesach. To ich osiągnięcia pchają kolejne pokolenia do działania. Sprawdźmy, z jaką energią pracują, jaką radość przynosi im każda obrócona złotówka. Niekoniecznie musimy od razu inwestować w ten sam biznes, co oni. Zrozummy jak działają, to jest dużo cenniejsze. Często opowiadają także o swoich porażkach, o tym jak wykorzystać je do własnej edukacji, by później uderzyć w rynek ponownie ze zdwojoną siłą.

Każda z tych osób zarabia w nieco inny sposób, ale wspólnie motywują do jednego – do zmian w naszym życiu. Do zatrzymania się i zastanowienia się czy to, co planujemy dla siebie w perspektywie najbliższych kilkunastu lat jest dla nas satysfakcjonujące. Najczęściej tak nie jest, stąd potrzeba większych zmian.

W dzisiejszym wpisie prezentuję cztery osobistości, które zarabiają na:

  • Sprzedaży książek, obracaniu nieruchomościami
  • Przychodzie pasywnym – nieskończonej sprzedaży poradników i wiedzy w Internecie
  • Wynajmowaniu mieszkań w Polsce
  • Przeprowadzaniu konferencji motywacyjnych, kursów

Pozytywnym zjawiskiem występującym w Internecie jest współdzielenie sukcesu. Ludzie, którzy znaleźli swoją nisze i zarabiają ogromne pieniądze, nie odseparowali się od zwykłych internautów. Wręcz przeciwnie, założyli blogi i dzielą się wiedzą ze swoimi czytelnikami. Ukazują szczegóły własnych transakcji, wdrażają nowe pokolenia w sprawdzone sposoby zarabiania pieniędzy. Stosują najlepszą możliwą naukę – przekazują informacje, które ich fascynują i starają się, aby słuchacze również zostali maksymalnie zmotywowani danym tematem. W wielu przypadkach to działa!

Jestem pod wrażeniem wielu takich osobistości występujących w Internecie. Postanowiłem, że skompiluje krótką listę najciekawszych autorów i przedstawię ją Wam. Mam nadzieję, że również będziecie w stanie wybrać choćby jednego autora, który zmotywuje Was do działania! Nie ma nic ważniejszego od odnalezienia w sobie chęci, tej długo skrywanej energii, która sprawi, że kolejny krok będzie już dużo łatwiejszy.

Robert T. Kiyosaki

W moim przypadku największą inspiracją do zainteresowania finansami i złapaniem bakcyla do poszukiwania okazji inwestycyjnych był Robert T. Kiyosaki. Jest szeroko rozpoznawany, głównie dzięki swoim książkowym bestsellerom, z których najważniejszym jest „Bogaty Ojciec Biedny Ojciec”. Trudno jest obecnie znaleźć osoby obracające się wśród finansów, które nie znają tego człowieka. Poza kilkunastoma dziełami własnymi, współpracował również dwukrotnie z samym Donaldem Trumpem.

Dlaczego Robert Kiyosaki jest tak ceniony? Przede wszystkim za motywowanie ludzi i ukazywanie faktów, które dobrze znamy, ale nigdy z nich nie korzystaliśmy. Autor udowadnia, że sukces kapitałowy nie zależy od stanu konta, lecz od inteligencji finansowej. Robi to poprzez opowieści z własnego życia, ukazuje proces uczenia się, przez który sam przeszedł w młodości. Jego utwory cenię przede wszystkim za przywiązywanie dużej wagi do mechanizmów sprytnego inwestowania i opisywanie ich na kilka różnych sposobów, dopóki czytelnik w 100% nie zrozumie zasady ich działania.

Kiyosaki mocno naciska również na samorozwój, wielokrotnie powtarza czytelnikom, że najpierw powinni inwestować w siebie, pobierać edukację. Jest to jedna z niewielu osobistości w świecie finansów, która nie wmawia nam, że spragnieni sukcesu nastolatkowie nie powinni kończyć szkół! Wręcz przeciwnie, Robert widzi wartość dodaną w posiadaniu zarówno wiedzy szkolnej, jak i finansowej.

Jeżeli miałbym polecić jedną książkę tego autora to na pewno będzie to właśnie jego najlepiej sprzedająca się pozycja: „Bogaty Ojciec Biedny Ojciec”. To w tym dziele autor przemawia do każdego, niezależnie od wieku, statusu i zebranego kapitału, pokazując, że zawsze można stać się bogatym, trzeba tylko dostosować swój sposób myślenia do aktualnej rzeczywistości.

Wiele osób uważa, że sposoby ukazane przez Kiyosakiego są niedostępne w Polsce, że nie da się tutaj zastosować jego nauk. To nieprawda! Posiadamy podobne prawo mieszkalne, z niemal identycznymi możliwościami omijania podatków. Mamy również możliwość pobierania kredytów refinansujących mieszkania, czyli pożyczek zaciąganych już po zakupie nieruchomości gotówką, w celu sfinansowania kolejnej inwestycji. Uwielbione przez Roberta spółki również istnieją w naszych realiach, pozwalają na podobne odpisy podatkowe, jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych. Jakby tego było mało, na rynku mieszkań i domów mamy przesyt, coraz częściej pojawiają się okazje, o których autor wspomina w swoich książkach.

Lektura autorstwa Roberta Kiyosakiego jest niesamowicie motywująca. Według autora każdy może zostać rentierem, wzbogacić się i zrealizować własne pragnienia. Sztuką jest natomiast zrealizować je z własnych zysków, które nie generują dodatkowych kosztów. Pisarz namawia do zakupu luksusowych dóbr bez utraty oszczędności.

Osobiście nie jestem w 100% przekonany do sposobu życia tylko z aktywów, do czego zachęca Kiyosaki. W końcu aktywa mogą zmieniać swoją wartość i są podatne na kryzysy. Robert na pewno nie może powiedzieć, że do końca życia może nie pracować. Musi mieć cały czas rękę na pulsie. Jestem jednak w stanie zaakceptować nieco przesadzony optymizm autora, gdy widzę jak wielką motywację i chęć do zmian jest w stanie przekazać swoim czytelnikom. Jest naprawdę dobry, w tym, co robi.

Łatwo sprawdzić czy lektura Roberta będzie motywująca również dla Was. Istnieje lokalny kanał Youtube, który zawiera kilka godzin nagrań Kiyosakiego w języku polskim. Momentami są nawet lepsze od książek, głównie ze względu na łatwiejszy w przyswojeniu przekaz filmowy. Kanał udostępnia materiały za darmo i dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością Roberta. Na tyle udane, że złapałem bakcyla, obejrzałem wszystkie odcinki i zainwestowałem w całą stertę książek. Bardzo mocno zachęcam do zapoznania się z tymi materiałami. Na pierwszy ogień proponuje cztero-częściowy cykl, który pobudza wątpliwości dotyczące płacenia podatków, jako pierwszej kwoty odejmowanej od wynagrodzenia, na które to my pracujemy:

Pat Flynn

Idol dzisiejszych bloggerów i osób zainteresowanych dochodem pasywnym, szczególnie tym generowanym w Internecie. Pat jest człowiekiem, który zaczynał, jako architekt, posiadał wykształcenie w tym kierunku i wykonywał specjalistyczną pracę w zawodzie. Niestety stał się ofiarą cięć personalnych i trafił na bezrobocie. Nie mogąc odnaleźć pracy we własnym zawodzie, zwrócił swoją uwagę ku sieci. Poświęcił czas, spisał poradnik ułatwiający zdanie egzaminu dla początkujących architektów i postanowił sprzedać go w Internecie. Pat obecnie posiada mnóstwo podobnych produktów i każdy z nich działa na zasadzie: „praca włożona raz, zyski odbierane wielokrotnie”.

Dzięki wdrożeniu mechanizmu dochodu pasywnego, Flynn do tej pory zarabia nawet na swoim pierwszym poradniku, który wydał lata temu. Taki zarobek to niemal nieskończona perspektywa zwrotu. Na produktach, które wygenerujemy dziś, możemy bogacić się przez kolejne kilka/kilkanaście lat. Mogą to być poradniki, książki, prezentacje, zakres możliwości jest bardzo szeroki.  Dla Roberta  Kiyosakiego takim przychodem pasywnym są tantiemy z wielu jego utworów oraz z gry planszowej CASHFLOW, którą promuje jako praktyczną naukę dla osób, które chcą wydostać się z wyścigu szczurów i rozpocząć karierę rentiera.

Flynn również jest rentierem, lecz zamiast nieruchomości i książek, swój biznes oparł o produkty opublikowane w Internecie. Comiesięczne zestawienie zarobków, które publikuje autor to dodatkowy motywator do przyjrzenia się jego technikom. Kwoty rzędu 80 tys. dolarów miesięcznie przemawiają do wyobraźni. Szczególnie, że taki dochód Pat otrzyma niezależnie od tego, czy w danym miesiącu będzie pracował, czy wypoczywał na wakacjach! To jest prawdziwa magia wolności finansowej, w której zakochują się rzesze ludzi.

Dzięki pozytywnemu wpływowi nauk Pata, powstało wiele dobrych blogów finansowych, między innymi znany Wam już jakoszczedzacpieniadze.pl Michała Szafrańskiego. Autor wielokrotnie podkreślał, że Flynn był dla niego wzorem i w tym roku, gdy niemal zrównał się wynikami oglądalności ze swoim idolem, wreszcie spełnił swoje założenia. Można powiedzieć, że również dla mnie i dla tego bloga, Pat i Michał byli motywatorami do działania. Ich sukces pokazuje, jak wiele można zdziałać w Internecie!

Pat opublikował na swoim blogu świetny materiał filmowy, który opisuje, czym jest dochód pasywny, zachęcam Was również do poświęcenia kilku minut na zapoznanie się z tym tematem. Każdy, kto kiedykolwiek myślał o zarabianiu pieniędzy w Internecie, powinien obejrzeć ten film:

Marcin Matuszewski

Kolejny inwestor to już odmienna branża i dużo mniejsza skala biznesu w porównaniu z Patem Flynnem. W tym przypadku mamy do czynienia z inwestycjami w mieszania i zarobkiem z wynajmowania, ale bez równoległej kampanii książkowej i Internetowej. To, co wyróżnia tego autora to zamiłowanie do tematu i chęć edukacji swoich czytelników/widzów. Marcin odkrywa karty i przekazuje wiele informacji, które na co dzień wykorzystują osoby z branży mieszkaniowej. Udostępnia je w bardzo prosty sposób, skondensowane w 10 minutowych filmach na YouTubie.

Marcin jest początkującym vlogerem i nie unika błędów wymowy, jednak materiał broni się sam – treścią, przekazywaną wiedzą i poziomem szczegółowości. Dajcie mu szansę, wysłuchajcie chociaż jednego filmu do końca. Zaręczam, że ostatecznie obejrzycie wszystkie! Jest to obowiązkowa pozycja, dla każdego, kto kiedykolwiek interesował się wynajmem mieszkań. Matuszewski sprawia, że tematyka wydaje się prosta i obarczona niewielkim ryzykiem. Mówi również z doświadczenia, sam przerabia ten temat od 2007 roku (dane z serwisu Goldenline).

Będziecie zaskoczeni, gdy posłuchacie Kiyosakiego, a następnie lokalnego Matuszewskiego i zdacie sobie sprawę, że wielkie bogactwa zrodzone w Stanach da się również realizować w Polsce. Wszystko sprowadza się do odnalezienia w sobie tej cząstki odpowiedzialnej za przełamanie strachu przed swobodnym obracaniem kapitału, bez długiego rozmyślania o ryzykach:

Mateusz Grzesiak

Czwartą osobą motywującą do działania jest Mateusz Grzesiak. Jest profesjonalnym organizatorem konferencji z dziedziny motywacji. W czym pomagają jego wystąpienia? W pewnym sensie, w oderwaniu się od rzeczywistości, w uświadomieniu sobie, jak wiele automatycznie powtarzanych nawyków blokuje nas w drodze do osiągniecia sukcesu. Mateusz ukazuje prawdę o świecie ludzi poważnych, którzy odnieśli sukces i budzą podziw wśród społeczeństwa. Uczy jak osiągnąć ten sam status, poprzez pracę nad sobą i swoim zachowaniem.

Nie jest to stricte osoba odpowiedzialna za motywowanie nas do inwestowania, ale wspaniale dopełnia nauki Roberta Kiyosakiego, który w swoich 10 radach z książki „Bogaty Ojciec Biedny Ojciec”, zwraca uwagę na cechy dobrego inwestora. Mateusz Grzesiak porusza te kwestie, pomaga wypracować w sobie część z tych cech. Dodatkowo jest to również inteligentny człowiek, którego warto posłuchać nawet, jeżeli aktualnie nie mamy chęci do obracania kapitałem. On po prostu motywuje do pozytywnych zmian!

Mateusz Grzesiak to człowiek od wzbudzania motywacji, a każdy zastrzyk pozytywnej energii jest dobry, niezależnie od tego czy wykorzystamy go na inwestycje czy lepsze zrozumienie własnej sytuacji życiowej. Tutaj jedno z ostatnich i najlepszych wystąpień Mateusza:

Motywacji nigdy za wiele, to klucz do sukcesu

Dzięki za wytrwałość do końca wpisu, mam nadzieję, że choć odrobinę motywacji udało mi się przekazać Wam nie tylko poprzez filmy, ale również moje słowa. Koniecznie pamiętajcie o załączonych materiałach wideo, one są dla Was, wybrałem najlepsze wystąpienia opisywanych dziś osób.

Zachęcam do wypowiedzi w komentarzach. Czy wy również posiadacie takich idoli, którzy potrafią Was zmotywować? Z chęcią poznam Wasze typy, być może będziemy w stanie wspólnie spotęgować ten efekt! Dajcie również znać czy takie wpisy bez konkretnych liczb Was interesują i czy powinienem od czasu do czasu zmotywować Was do działania : )

Nie przegap nowych wpisów!

Otrzymasz powiadomienia o najciekawszych inwestycjach, pomysłach na oszczędzanie i sposobach na wzbudzenie motywacji do pomnażania kapitału.

Podziel się:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someone

4 komentarzeSkomentuj

  • No i mamy przykład kolejnych 3 kolesi, którzy żyją z gadania/pisania i szukają naiwnych którzy zapłacą za to ich gadanie. Jak pokazuje historia to głównie Ci kolesie zarabiają pieniądze a ci naiwni, ktrzórzy ich słuchają to już niekoniecznie. Podaj przykłady ludzi, którzy zbudowali od podstaw dobrze usystematyzowane biznesy NIE OPARTE na sprzedaży wiedzy/kursów/książek/szkolen. Ludzi, którzy nie dorabiają się na tym, że ktoś ich słucha/czyta ale takich, którzy faktycznie stworzyli jakiś REALNY biznes i tak go zorganizowali, że biznes pracuje na nich.

  • Bardzo ciekawy artykuł, o paru z tych Panów jeszcze nie słyszałam ale z pewnością dam im szansę. A z mojego doświadczenia największą motywacją są wyniki. Czyli trzeba dać sobie szansę na zrobienie czegoś a jak to coś zaczyna przynosić wyniki to wtedy aż chce się dalej pracować.

  • Motywuje najbardziej efekt, więc musiałbyś go pokazać Zasubskrybowałem sobie tych Panów na YT i z chęcią zobaczę co mają do powiedzenia. Wrzucone filmiki trzymają poziom, zobaczymy jak z resztą. Powodzenia Piotrze w nietraceniu motywacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Doktorat
Doktorat – rozwój osobisty i finansowy

Studia doktoranckie nie są alternatywą dla pracy etatowej, nie są planem awaryjnym dla absolwentów, którzy bez sukcesu poszukują zatrudnienia we...

Zamknij