Zakupy w Chinach – Poradnik

Zakupy w Chinach

Zakupy w Chinach to temat zdobywający coraz większą popularność. Niegdyś niedostępne transakcje, przeniosły się do Internetu i stały się dostępne dla każdego. Obecnie sprowadzanie towarów z Chin przypomina kupowanie produktów z serwisu Allegro. Operacja zajmuje niewiele czasu, nie wymaga nawet znajomości lokalnego języka. Posiadając kartę płatniczą i podstawową znajomość angielskiego, możemy bez większych trudności, samodzielnie nabywać towary z Azji.

Większość drobnych urządzeń elektronicznych, dostępnych w naszych sklepach, pochodzi z Chin. W poszukiwaniu najlepszej ceny końcowej przeglądamy serwisy aukcyjne, porównywarki ofert, promocje sklepów europejskich. A gdyby tak pozyskać produkty bezpośrednio ze źródła? Sprowadzić towar prosto z Chin? Pomijając pośredników moglibyśmy obniżyć cenę nawet o kilkadziesiąt procent! Tylko jak to zrobić? O tym będzie dzisiejszy wpis.

Poszukiwane produkty chcemy zamówić bezpośrednio z Azji. W tym celu możemy skorzystać z jednego z serwisów internetowych, które są dedykowane dla zakupów międzynarodowych. Najpopularniejsze z nich to m.in.:

 • Wish.com
 • Aliexpress.com
 • eBay.com
 • Banggood.com

W tym wpisie zaprezentuję jak wyszukiwać oferty i nabywać produkty w Chinach. Opiszę zakup na przykładzie serwisu Aliexpress, który jest częścią grupy Alibaba. Tej samej, która systematycznie pojawia się na listach najbogatszych korporacji świata.

Czy to się opłaca?

Zakup towarów bezpośrednio z Azji jest korzystny ze względu na niską cenę produktów, darmową przesyłkę oraz często występujące dodatki, które sprzedawcy umieszczają w paczkach. Na przykładzie rynku telefonów komórkowych, wraz z przesyłką niemal zawsze otrzymamy gratisy w formie folii na ekran, czytnika kart microSD oraz rysika pojemnościowego.

Chiński rynek to także głośne marki, oferujące towary niedostępne w Europie. Ponownie podam przykład z branży telefonii komórkowej. W Azji możemy nabyć produkty takich marek jak: Xiaomi (trzeci największy producent telefonów na świecie), Coolpad (szósty na świecie), ZTE, Huawei, oraz Lenovo (wszystkie trzy są także w pierwszej dziesiątce). Sławny OnePlus One to także chiński telefon! Aliexpress to nie tylko słuchawki. Sprowadzić możemy również ciekawe gadżety, dostępne w Polsce w znacznie wyższych cenach:

Przykładowe produkty, które kupowałem osobiście lub były zamawiane przez moich znajomych:

 • Słuchawki Takstar Pro 80 v2 (51$)
 • Kwadrokopter Syma X5C (52$)
 • Tablet 8” Pipo W2F (115$)
 • Telefon Coolpad F1 (150$)
 • Tablet 10” Teclast X98 Air 3G (205$)
 • Różne modele telefonów Meizu, Xiaomi, ZTE, Zopo, OnePlus (100-300$)

Różnice w cenie, w porównaniu z zakupem w Polsce, w dużym stopniu zależą od kursu dolara. Czym słabsza złotówka, tym mniej produktów opłaca się sprowadzać z Chin. Koszty rosną również w okresie świątecznym, a po nowym roku nie zawsze wracają do poprzedniego poziomu. Kupony obniżające kwotę do zapłaty, rozdawane przez serwis Aliexpress, pomagają w niwelowaniu takich różnic. Na każde święta serwis rozdaje mnóstwo kuponów, przeważnie o wartości 5-20$. Najbliższa promocja powinna być organizowana już niedługo, w walentynki.

Jak wyszukiwać oferty w Chinach?

Wybranie optymalnych ofert i zweryfikowanie sprzedawców jest proste, jeżeli zwrócimy uwagę na kilka danych udostępnianych na stronie aukcji przedmiotu. Analiza wiarygodności przypomina rozpoznanie towarzyszące zakupom na Allegro, gdzie sprawdzamy komentarze, ilość gwiazdek oraz długość istnienia konta sprzedającego. Tutaj jest podobnie.

Po wyszukiwaniu interesującego nas towaru pierwszą funkcją, z jakiej powinniśmy skorzystać jest sortowanie po ilości zamówień. Zaleca się inwestować tylko w te przedmioty, które zostały już wielokrotnie kupione przez innych użytkowników. Dzięki temu mamy pewność, że konto sprzedającego nie zostało założone kilka dni temu i wielu klientów otrzymało już swoje towary.

Sortowanie Aliexpress

Sortowanie Aliexpress

Zalecane jest również zaznaczenie opcji darmowej przesyłki. Pozwala to na wykluczenie aukcji, które wymagają dopłaty wysokich kwot za dostarczenie towarów. Na Aliexpress łatwo to przeoczyć, szczególnie przy zamówieniach świątecznych, gdzie na kilka minut przed wyprzedażą, cena towaru jest specjalnie obniżana a koszt przesyłki podnoszony. Dodatkowo wybieram także opcje wysyłki do Polski i ilość zamawianych przedmiotów na minimum 1, co odseparuje oferty hurtowe.

Na ekranie wyników wyszukiwania znajdziemy ważne współczynniki zadowolenia klientów i ilości sprzedanych egzemplarzy towaru. Zalecam, aby sprzedaż wynosiła minimum 100 sztuk, poniżej tej wartości transakcja jest ryzykowana i może nie dojść do skutku.

Ilość komentarzy i dokonanych zakupów

Ilość komentarzy i dokonanych zakupów

Po wybraniu interesującej nas aukcji, po prawej stronie ekranu, wyświetlają się szczegóły dotyczące sprzedającego. Panel sklepu ukazuje ilość pozytywnych głosów, jakie sprzedawca otrzymał od kupujących. Ponownie, czym wyższa wartość tym bardziej zaufany kontakt. Warto zwrócić uwagę na sklepy z ilością głosów na poziomie minimum 500, gdzie 95% to pozytywne oceny. Poniżej tej wartości możemy mieć do czynienia z malutkim sklepem, który będzie miał opory przed wysłaniem paczki do Polski.

Ocena sprzedającego

Ocena sprzedającego

Wiele aukcji pozwala na wybranie jednego z dostępnych wariantów zamówienia, dlatego cena produktu jest podana w formie przedziału cenowego. Wybranie odpowiedniego pakietu zmienia koszt na pojedynczą liczbę. Należy dokładnie zwrócić uwagę na skład poszczególnych paczek. Dokładny opis jest podany w treści aukcji. Często różnica w cenie wynika z przepakowania w karton zastępczy (bez opisów, w celu zwiększenia szans na uniknięcie kontroli celnej). Wybór może również dotyczyć dostępności kilku różnych modeli na jednej aukcji (np. telefonów w standardzie FDD i TDD, czyli przeznaczonych odpowiednio na europejski i chiński rynek).

Stosunek pozytywnych do negatywnych opinii

Stosunek pozytywnych do negatywnych opinii

W zakładkach, w dolnej części strony, odnajdziemy listę komentarzy i zapewnione zabezpieczenia transakcji. Warto zwrócić uwagę na daty wypowiedzi innych użytkowników, aby mieć pewność, że są świeże i ukazują aktualny stan produktu. Koniecznie musimy również sprawdzić czy aukcja oferuje wymagane zabezpieczenia transakcji.

Nieuczciwi sprzedawcy nie mają łatwo

Aliexpress oferuje 5 podstawowych typów zabezpieczeń:

 • Przesyłka na czas – pełna refundacja, jeżeli przesyłka nie zostanie dostarczona w wyznaczonym terminie (przeważnie 60 dni)
 • Zwroty & Refundacje – Możliwość odesłania przedmiotu na koszt kupującego, jeżeli produkt nie jest zgodny z opisem lub otrzymania refundacji, jeżeli uda się ustalić taki kompromis ze sprzedającym
 • Zwroty Extra – Zwrot bez podania przyczyny, kupujący płaci za przesyłkę powrotną
 • Gwarancja oryginalności – Zabezpieczenie przed podróbkami, Aliexpress zwraca nawet 3-krotność ceny towaru, jeżeli zostaniemy oszukani
 • Dłuższe zabezpieczenie – dodatkowe 15 dni na wyjaśnienie sporu (po otrzymaniu przesyłki)

Absolutnym minimum dla zakupów w Chinach są pierwsze dwa zabezpieczenia, nie polecam kupować u sprzedawców, którzy ich nie oferują. Najwięksi i najbardziej zaufani dostawcy dodają nawet Zwroty Extra, a w przypadku ubrań i biżuterii nie ma również problemu ze znalezieniem ofert z gwarancją oryginalności. Dłuższe zabezpieczenie chroni głównie sprzedającego, nie jest niezbędne.

Jak zapłacić?

Podstawową jednostką płatności w Aliexpress jest dolar amerykański. W tej walucie opłacamy zamówienie. Możemy wybrać także euro, ale wtedy cena jest przeliczana po kursie sklepu, co nie zawsze jest dla nas korzystne.

Płatności możemy dokonać dowolną kartą płatniczą Visa lub Mastercard, lecz zalecam skorzystanie z karty walutowej, prowadzonej w dolarach. W ten sposób unikniemy przewalutowania (2-6% marży, w zależności od banku). Całkowicie darmowe konto walutowe z kartą oferuje T-Mobile Usługi Bankowe, który jest odłamem Alior Banku. Konto można założyć poprzez stronę internetową banku, dane potwierdzamy telefonicznie oraz przelewem na symboliczną kwotę. Jest to procedura zgodna z tą opisaną w pierwszej części cyklu „Poznaj swój bank”.

Konto walutowe w T-Mobile Usługi Bankowe możemy otworzyć samodzielnie z poziomu bankowości elektronicznej, do której dostęp otrzymamy po założeniu konta głównego w PLN. Posiadanie obu rachunków to jedyny wymóg banku. Oba konta są darmowe, są widoczne w jednym panelu użytkownika. Dzięki temu zyskujemy także dostęp do lokat. Obecnie T-Mobile UB posiada świetną ofertę, jak na dzisiejsze warunku oprocentowania, lokaty na 3,8% na okres 125 dni, z której sam korzystam.

Rachunek w PLN możecie założyć z mojego polecenia pod  linkiem: Konto T-Mobile Usługi Bankowe w PLN . Z góry dziękuję wszystkim zainteresowanym za skorzystanie z takiej możliwości, dla Was nie powoduje to trudności (proces założenia konta jest idealnie taki sam, jak bez polecenia), natomiast blog może dzięki temu uzyskać wsparcie, którego potrzebuje do dalszego rozwoju.

Puste konto najkorzystniej zasilić z kantoru internetowego. Zasada działania jest prosta: przelewamy do takiego serwisu kwotę, którą chcemy wymienić, w złotówkach z naszego zwykłego konta. Następnie wymieniamy pieniądze po kursie, jaki wynegocjujemy (istnieje możliwość złożenia oferty kursu, jaki nas interesuje), na koniec przelewamy dolary na konto walutowe. To wszystko. Jesteśmy gotowi do zakupów na Aliexpress. Polecanym kantorem internetowym jest Walutomat, przeważnie posiada najkorzystniejsze kursy wymiany.

Aliexpress obsługuje zabezpieczenie 3D Secure. Musimy je uprzednio aktywować w panelu bankowości elektronicznej. W chwili zapłaty za zamówienie w sklepie, otrzymamy weryfikacyjny kod SMS, który służy do potwierdzenia płatności. Polecam włączenie tej opcji, nie tylko dla tej transakcji, bezpieczeństwo zawsze jest warto zwiększać. Dodatkowa weryfikacja jest darmowa a oferuje ją niemal każdy bank w Polsce. Należy pamiętać, że dla nowych kart opcja 3D Secure jest domyślnie wyłączona.

Posiadanie dedykowanego konta z kartą walutowa pozwala na zachowanie dodatkowego bezpieczeństwa transakcji. Na takim rachunku posiadamy tylko taką ilość gotówki, jaka jest potrzebna do przeprowadzenia aktualnego zakupu, nie trzymamy tam większej ilości dolarów, aby uniknąć przykrych skutków przejęcia danych.

Czas dostawy

Największym minusem zamawiania towarów w Chinach jest czas dostawy. Często jest to spowodowane opieszałością samych sprzedających, którzy zbierają towary przez cały miesiąc i w jeden wybrany dzień nadają pełen kontener do Europy. Jeżeli trafimy z zamówieniem na dzień po ostatniej wysyłce, poczekamy cały miesiąc. Do tego należy dodać czas samego transportu międzykontynentalnego, przejścia kontroli w urzędach w Polsce (tu paczka potrafi spędzić nawet 2 tygodnie). Z reguły czas dostarczenia przesyłki to 30-40 dni, jeżeli w międzyczasie nie trafimy na święta. Rekordziści otrzymują paczki w ok. 10 dni, pechowcom nie wystarcza nawet 60 dni. W tej kwestii wiele zależy od szczęścia.

Poniżej zamieszczam dane ze śledzenia trzech przykładowych przesyłek, realizowanych przez różne poczty dostępne w opcji darmowej przesyłki w Aliexpress: Holenderską, Szwedzką oraz Chińską. Jedna z nich została zatrzymana na opłacenie VATu, pozostałe przeszły kontrole bez kosztów. Do generowania pełnej historii paczki polecam serwis r4v.pl, dzięki któremu uzyskamy pełne i najświeższe dane o przesyłce. Linki podawane przez chińskich sprzedawców często nie zawierają połowy danych, które r4v.pl potrafi wydobyć z systemów pocztowych.

Poczta Chińska

Poczta Chińska

Poczta Holenderska

Poczta Holenderska

Poczta Szwedzka

Poczta Szwedzka

Urząd celny i opłaty

W przypadku zamawiania droższych produktów w Chinach, możemy zostać zaskoczeni przez dodatkowe opłaty naliczone przez Urząd Celny. Koszty mogą pojawić się w przypadku, gdy wartość towaru przekracza:

 • 150 euro – powyżej tej kwoty może zostać naliczone cło (nie dotyczy telefonów i tabletów, nie ma na nie cła przy imporcie z Chin)
 • 22 euro – powyżej tej kwoty zostanie naliczony VAT, lecz możemy zwiększyć ten próg do:
 • 45 euro – kwota, do której VAT nie zostanie naliczony, jeżeli paczka zostanie opisana, jako prezent od osoby prywatnej na potrzeby osobiste (z reguły samo „GIFT” jest wystarczające)

Oczywiście może się zdarzyć, że VAT nie zostanie naliczony od wyższych kwot, wiele zależy od celnika. Z mojego doświadczenia mogę potwierdzić, że decydującym czynnikiem jest waga paczki. Lekka paczka, poniżej 300g, w większości przypadków jest zwalniana z VATu nawet, jeżeli przekroczy próg 45 euro. Celnicy wiedzą, że to nie może być telefon, tablet lub komputer, które są najpopularniejszymi opłacanymi przesyłkami. Jeżeli sprowadzamy ciężką elektronikę to niestety możemy być w 90% pewni, że VAT zapłacimy. Opłata jest zgodna z polską stawką, 23% od wartości produktu, przeliczonej na złotówki, według kursu NBP.

Jeżeli paczka utnie w Urzędzie i będzie wymagała opłacenia, otrzymamy listowne zawiadomienie o tym fakcie. W odpowiedzi musimy odesłać do urzędu, droga pocztową lub mailową (skan), następujące dokumenty:

 • Zrzut ekranu aukcji z widoczną ceną i numerem przesyłki
 • Potwierdzenie zapłaty – wyciąg z banku
 • Wypełnione zawiadomienie

Po odesłaniu dokumentów warto w ciągu 2-3 dni telefonicznie potwierdzić czy przesyłka została zwolniona. Niekiedy bez tego oczekiwanie może trwać kolejne 2 tygodnie. Numer kontaktowy jest podany w zawiadomieniu. Paczkę można również osobiście odebrać w Urzędzie Celnym.

Zawiadomienie

Zawiadomienie

Ekstremalnym przypadkiem jest brak zawiadomienia i brak informacji od Urzędu Celnego. W takim przypadku, może okazać się, że paczka została zatrzymana z powodu braku certyfikatu CE, wymaganego do wprowadzenia przedmiotu do obrotu w Europie. Teoretycznie wymóg przedstawienia certyfikatu dotyczy tylko osób, które sprowadzają towar w celu sprzedaży w kraju. Niestety niektóre Urzędy inaczej interpretują przepisy i nie zezwalają na jakiekolwiek wpuszczenie towaru bez CE (tutaj sławny jest szczególnie Urząd Celny w Wielkopolsce – cały wątek na ten temat można znaleźć na forum telchina.pl).

W przypadku zatrzymania na brak CE, przesyłka może zostać wysłana na certyfikację (koszt spada na nas!), zniszczona lub zwrócona do nadawcy, jeżeli nie przyznamy się do zamówienia takiej paczki. Zalecam ostatnie rozwiązanie, pozwoli to na częściowy zwrot pieniędzy za zapłacony towar. Potrącony zostanie tylko koszt przesyłki. W przeciwnym przypadku, zanim zaryzykujecie, musicie wiedzieć, że zniszczonego towaru zwrot pieniędzy nie obejmuje. Dla bezpieczeństwa zaleca się kierować zamówienia nieposiadające CE do miejscowości niepodlegających pod Urząd w Wielkopolsce. Przynajmniej do czasu wyjaśnienia obecnej sytuacji.

Osobiście poza jednym przypadkiem, gdzie musiałem zapłacić VAT, nie spotkałem się z problemami ze strony Urzędu Celnego. Dużo zależy od szczęścia, lecz pojedyncze przypadki nie powinny Was zniechęcać do sprowadzania towarów o wyższych cenach (np. telefonów).  Serwis telchina.pl zbiera na swoim forum listę dostępnych certyfikatów CE dla najpopularniejszych komórek i tabletów. Warto sprawdzić czy Wasz dokument jest tam dostępny przed zamówieniem urządzenia. W razie problemów, będziemy mieli możliwość uniknięcia dodatkowych kosztów.

Polecane strony

Na koniec kilka linków, które warto odwiedzić w celu założenia konta, wymiany waluty, poszerzenia wiedzy i sprawdzenia statusu przesyłki:

www.telchina.pl – Forum poświęcone sprowadzaniu telefonów i tabletów z Chin

www.walutomat.pl – Kantor Internetowy

www.t-mobilebankowe.pl – Darmowe konto walutowe z kartą

www.r4v.pl – Śledzenie przesyłek w Chinach

Zachęcam do dyskusji i wymiany doświadczeń z Waszych zakupów w Chinach

Nie przegap nowych wpisów!

Otrzymasz powiadomienia o najciekawszych inwestycjach, pomysłach na oszczędzanie i sposobach na wzbudzenie motywacji do pomnażania kapitału.

Podziel się:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someone
            

56 komentarzySkomentuj

 • Witam,
  pana artykuł jest dla mnie pewnego rodzaju „światełkiem w tunelu”, choć mam bardziej skąplikowany przypadek. Pozwolę sobie w kilku zdaniach opisać sytuację, może coś mi Pan podpowie. Naiwnie dokonałam zakupu z jedenje ze stron internetowych, korzystając z promocji black Friday (http://www.pandoraieu.com/ ). Przekonana byłam, że jest to orginalna strona interenowa Pandory. Zapłaciłam kartą. Kiedy sprawdziłam stan konta okazało sie, że przelew poszedł zagraniczny i to do Chin. Po upływie 28 dni listonosz dostarczył przesyłkę, jak nie trudno sie domyślić nie była to orginalan biżuteria, co więcej zamówione elementy nie zgadzały sie z zamówieniem. od kilku dni koresponduje z obsługą Klienta, mam wrażenie, że grają na zwłokę. ja cały czas upieram sie przy nizgodności towaru z umową. dzis poraz pierwszy wysłai inf. o kosztach dotyczących zrotu tj. 20 za przewalutowanie, 30 % za to ze juz tego nie sprzedadzą (czy cos w tym stylu), zebym sie zastanowiła czy nie chcę jednak ponosic tej bizuterii. Nigdzie nie moge znaleźć informacji czy moge sie odniesc do jakiegos mi,edzynarodowego, internetowego prawa konsumenta, czy moge oczekiwać że wszelkie koszta będa po ich stronie?Najważniejsze czy faktycznie moge im odeslac ten towar i czy moge liczyc na realny zwrot gotówki. Z góry dziękuję, Marta

 • A mi przyszedł druk celny ale bez tabelki poniżej, czy muszę sobie pobrać dokument ze strony urzędu celnego czy lecę bez wypełniania niczego nie czyli konto, aukcja i finał?

 • 1. R4V większości przesyłek nie widzi i straszy idiotycznymi komunikatami.
  2. Nigdy UC nic mi nie przysyłał. Przyjeżdża kurier i pobiera cło / vat. Jedynie trzeba korespondować jak się neguje ich ocenę.

 • Dzień dobry, bardzo prosze o odpowiedz. Chcemy z kolezanka zalozyc malutki sklep internetowy (na poczatku), zamawiajac ubranka dla dzieci z aliexpress i sprzedajac je nieco drozej. Chcemy legalnie zalozyc dzialalnosc itd. Czy dobrze rozumiem ze zamawiajac np trzy p[ary spodenek od jednego sprzedawcy (koszt 12$) nie poniesiemy zadnych oplat? nalezy tylko poprosic my frienda o invoice? Czy idac tym tropem mozemy poczatkowo zamawiac malutkie paczuszki zeby zobaczyc jak w ogole sklepik sie rozkreci zanim zamowimy hurtem 50 spodni? Czy taka faktura wystarczy w polsce? bylby to dowod zakupu, a potem od sprzedazy oczywiscie zaplacimy to co trzeba i wystawimy paragony. Prosze o podpowiedz

 • Witam,
  chciałabym zająć się importem produktów z chin. bardzo proszę o pomoc i porady osoby, które mają w tym doświadczenie. Najprościej znaleźć mnie na fb Katarzyna Sprawa
  Pozdrawiam

 • Bardzo pomocny artykuł. Jednak ja i tak się obawiam zamawiania z Chin, chodzi mi konkretnie o kosmetyki, mam wrażenie, że mają tam zupełnie inne normy niż my i może się tak wydarzyć, że u nas ten składnik jest niedopuszczony (nie bez przyczyn). Najgorsze jest to, że wszystko tam po chińsku i niczego nie można nawet sprawdzić. Jest na to jakiś konkretny sposób, jest jakaś strona, na której coś na ten temat jest? Może ty coś o tym napiszesz ;). Nie mówię konkretnie o kosmetykach, tylko takich sytuacjach.

 • Witam Panie Piotrze mam pytanie chce zamówić towar z aliexpres i wprowadzić do obrotu w Polsce nie mam pewności czy dostanę fakturę za zakupiony towar co wtedy robić jak oclić towar żeby wprowadzić go do sprzedaży

 • Cło i wat oraz opinie na jego temat bardzo odstraszają mnie od zakupów z Chin bo kupując np tel będąc w Holandii za 360 euro mam zapłacić ponad 400 euro to wolę iść do sklepu i kupić oryginał z półki sklepowej bo wyjdzie mi na to samo, co do cła raz było w artykule że telefony oraz tablety są zwolnione później że nie mam mega mieszane uczucia co do tego i nie wiem do końca jaką prawda jest.

 • Mam pytanie chciałbym kupić kilka par bielizny np. 10 szt jak to zrobić żeby nie płacić 10 razy za przesyłkę.
  Pozdrawiam

 • Wywaliłem 700 zł na elektronikę z Chin zapłaciłem 120 zł celnikom z TNT , towar się uszkodził , zwrot do Chinola z TNT po 14 dniach się odezwali że Vatu nie zwrócą….
  „Niestety w Pana przypadku nie sądz ę żeby udało się unieważnić zgłoszenia importowego ponieważ:
  1- nie uzyskał Pan pozwolenia na zwrot towaru
  2- nie dokonano odprawy indywidualnej eksportowej zwrot eksportu ze wskazaniem informacji o odprawie importowej. ”
  Pierwszy raz miałem z tym doczynienia , 120 zł wsparłem Skarb Państwa na 500+…..

 • ja zamówiłam rajstopy 5 miesięcy temu i korektor 4 miesiące temu za grosze w sumie ale nic nie przyszło, czas na zgłoszenie sporu minął bo kazali czekać i czekać i dziś też mi piszą żebym była cierpliwa i czekała do usranej śmierci

 • witam urzad c. przyslal wiadomosc ze podjeto wyjasnienie w sprawie oryginalnosci towaru co mozna zrobic? jesli nie przyznam sie do paczki odesla czy bedzie dochodzenie np karne sadowe itp beda sprawdzac czy kupilem zamawialem? drugie pytanie chce zamowic towar legalnie na firme jak sie do teo zabrac gdzie zglosci oclenie vat itp.

 • Witam,
  Zakupilam telefon o wartosci okolo 260zl (z przesylka 290zl) kurierem DHL. VAT zostal doliczony w wysokosci 73zl. Z tego co sie orientuje to VAT powienien byc obliczany na podstawie ceny towaru a nie ceny calkowitej( z przesylka). Bardzo prosze o infoemacje jak to wyglada w praktyce i czy w przyszlosci mozemy sie w jakis sposob odwolywac co do wielkosci VATu.
  Z gory dziekuje i pozdrawiam

 • Witam,

  Bardzo pomocny artykuł. Kupuje na aliexpres już od dawna, jednak teraz chcę zamówić telefon. Jeśli jest on o wartości 141 $ to zapłacę VAT czy cło ? Mógłby Pan oszacować mniej więcej kwotę tych dodatkowych opłat ? Zastanawiam się co się bardziej opłaca zakup w Polsce czy tam. No i co w takim razie z reklamacją telefonu, trzeba go potem do chin odsyłać? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź !

 • Chce kupic mikser kuchenny na alibaba.com O co mam poprosic Chinczyka, (co ma wpisac i gdzie), zeby uniknac oplat podczas odbioru paczki w Polsce? Mikser 40 USD, przesylka 120USD.

 • witam a take pytane zakupilam wish tefon ktury kosztowal 217 zl bez oplat dostalam pismo od urzedu celniego o wyjasnie przeslanie zaplaty na ta pacztke co ja mam zrobic zeby odali ni telefon prosze odpisac boje ze ni zatrzymia paczke

 • Jezeli chce zamowic mikser kuchenny z Chin (mikser 40 USD plus przesylka 128 USD), to o co najlepiej poprosic Chinczyka, zeby co wpisal na paczce i jaki certyfikat dolaczyl, zebym mial jak najmniej oplat i najmniejsze ryzyko przetrzymania, zwracania przesylki?

 • Ciekawy artykul!
  A co sie dzieje z zaplaconym w UC podatkim VAT wowczas, gdy otrzymany przedmiot nam sie nie podoba i decydujemy sie na zwrot?

  Po drugie, nie bardzo rozumiem samej zasady naliczania VATu w Polsce za zakup rzeczy osobistych za granica. Kupuje przeciez rzecz juz za cene brutto, ktora zawiera wszystkie podatki. Gdybym chciala dalej sprzedawac, oclilabym w kraju zakupu, otrzymalabym zwrot zagranicznych podatkow i zaplacilabym polskie. To rozumiem. Albo i nie sprzedawac, naprzyklad, gdy kupuje samochod dla siebie – tak samo ubiegam sie o zwrot VATu w kraju zakupu i oplacam polskie podatki.
  Ale tutaj?!
  Skad sie wziela ta kwota 45€, skoro sama zasada naliczania VATu za cos, co nie jest obrotem w Polsce, tylko dostarczeniem do wlasciciela rzeczy jest bardzo watpliwa?
  Czemu nie naliczac VATu za wszystkie przedmioty, ktore kazdy podroznik wracajacy z poza UE ma w swojej torbie, naprzyklad? Albo nie wejc do domow obywateli i nie sprawdzic, co by jeszcze tu oclic i oVATic?
  Nawet w Rosji kwota, na ktora mozna sprowadzac rzeczy dla osobistego uzytku z zagranicy jest 1000€. Racjonalnie zalozono, ze zakup powyzej sredniej krajowej raczej nie jest zwyczajnym zakupem, tylko dzialanoscia.
  A co u nas? Skad te dzikie przepisy?

 • Witam mam pytanie kupiłam z Chin torebke zatrzymana jest w celnym jeśli jej nie odbiorę czy ona wróci spowrotem do nadawcy

 • Witam proadnik super ale mam jedno pytanie czy prowadzac wlasna dzialalnosc i kupujac produkty np z alliexpres to jak wyglada sprawa z oplatami ?

 • Super poradnik. Pierwszy raz kupowałem coś w Chinach. Mam jednak pytanie, w przypadku nie naliczenia VAT przy niskiej wartości (poniżej 22 euro) otrzymam również jakąś informację? Przesyłka dotarła do mnie pocztą polską. Rozumiem, że jeśli na poczcie przy odbiorze paczki nie musiałęm nic płacić i nie informowali mnie o naliczeniu VAT to nic nigdzie nie zgłaszam.

  • Informacja pisemna jest dostarczana tylko w przypadku naliczenia VATu. Bez obaw, jeżeli paczka dotarła bezpośrednio do domu to znaczy, że nie ma opłat i sprawa jest zakończona (w trackingu zapewne widać zatrzymanie i zwolnienie z urzędu w krótkim odstępie czasu, tak powinno być).

   • Czy może mi Pan podpowiedzieć, co w sytuacji gdy kupuję na AliExpres półfabrykaty do wyrobu biżuterii, koraliki, zawieszki, drobne elementy i przychodzą w kopercie bezpośrednio do mnie z poczty. Wychodzi taniej niż kupowanie w PL. Mam działalność i sprzedaję potem gotowe bransoletki, kolczyki i inne. Czy powinnam oclić taką małą przesyłkę do 10 – 20 USD? Czy mogę w koszty sobie wrzucić zakup takiego towaru bez dokumentu SAD?

 • Witam, mam pytanie moja paczka została dwa razy zatrzymana przez urząd celny, ale kilka godzin później zwolniona, czy to znaczy, że przepuścili ją bez naliczania dodatkowych opłat?

  • Zgadza się, jeżeli w trackingu pojawi się pozycja zwolnienia z urzędu to sprawa jest zakończona, paczka jest w drodze do odbiorcy bez dodatkowych kosztów. W przypadku płatności VATu, status przetrzymania w urzędzie pozostałby aż do chwili zatwierdzenia paczki przez celnika (o ile pamięć mnie nie myli, mają na to 14 dni od momentu wysłania pełnej dokumentacji).

 • Dokonałam zakupu kilku sztuk kurtek z tego połowę musiałam anulować ponieważ napisano mi iż nie ma mojego rozmiaru (na stronie aukcji oczywiście jest)Po anulowaniu nie otrzymałam zwrotu pieniędzy chociaż upłynęło już 18 dni roboczych.Jedną z kurtek otrzymałam kilka rozmiarów za dużą.Łącznie straciłam kilkaset dolarów a sprzedawcy nie odpowiadają na wiadomości.Nie wiem jak mogę skontaktować się bezpośrednio z aliekspress nie z agentem wirtualnym ale z żywą osobą.Nie mogę otworzyć sporu bo nie mam takiej zakładki przy zamówieniu gdyż zostało anulowane i zamknięte.Jak odzyskać pieniądze.proszę mi pomóc.

 • Zakupiłem na aliexpress telefon u tego sprzedawcy:
  http://www.aliexpress.com/store/1110648
  Telefon parę dni temu dotarł do mnie, został wcześniej zatrzymany przez urząd celny – zapłaciłem cło w kwocie 229 zł.
  Telefon rozpakowałem, naładowalem, spersonalizowałem, wykonałem kilka próbnych rozmów. Ściągnąłem folie zabezpieczające.
  Na drugi dzień (wczoraj) telefon już nie działał, nie włączył się, nie pomogło ładowanie, przyciski resetu, itp. Ciemna cegła.
  Mam jeszcze kilkanaście dni zabezpieczenia, zamierzam użyć opcji „Open Dispute” i chcę pieniądze z powrotem, a niesprawny telefon chcę odesłać.
  Może ktoś może mi podpowiedzieć:
  – czy wybrać opcję „Open Dispute” czy też „Kontakt Seller” i tam pisać?
  – pisać, że telefon przyszedł zepsuty, czy też napisać jak wyżej?
  – kiedy następuje zwrot pieniędzy – jak telefon dotrze do sprzedawcy? jak sprzedawca dostanie info, że przesyłka wysłana?
  – jeśli przedmiot przyszedł niesprawny, to kto pokrywa koszty powrotnej przesyłki?
  – jeśli ja musiałbym pokryć koszty przesyłki, to ile kosztuje przesyłka do Honkongu?
  – czy mogę starać się o zwrot zapłaconego Vatu za zepsuty przedmiot? – jeśli tak, to u sprzedawcy czy w Urzędzie celnym?

  Bardzo proszę o pomoc, to był mój pierwszy zakup.

 • świetny wpis, bardzo dziękuję za szczegółowe zrzuty ekranu z aliexpress! niby widziałam to już wiele razy ale np. na te hurtowe zakupy nie zwróciłam uwagi. naprawdę pomocny opis dla początkujących zwracam tylko uwagę, że jeśli kupujemy coś na sprzedaż to jednak trzeba to jakoś prawnie „zarejestrować” tu dość prosty artykuł o tym: http://www.eporady24.pl/sprowadzanie_towaru_z_chin wrzucam, bo zastanawiałam się nad kosmetykami i ich sprzedażą na allegro, ale ostatecznie boję się ryzyka.

 • Witam
  jestem zwykłą osobą fizyczną i zakupiłem starą konsolę na ebay.pl z kilkoma grami z japoni, przesyłkę zatrzymali na cle i przysłali mi pismo.. , za konsolę zapłaciłem taką kwotę już po przeliczeniu z $ na złotówki dokładnie 694.94zł
  Ile naliczą mi VATU ??? i czy mogą dodać też CŁo proszę o info z góry dzięki Dawid

  • Dla Japonii obowiązują takie same stawki, jak dla Chin. Wszystkie kraje z poza Unii podlegają pod te przepisy. Do 150 EUR na pewno cło nie zostanie naliczone (warto mieć uszykowany screen aukcji i dowód przelewu, w razie wątpliwości w urzędzie, cena z ebaya będzie obowiązująca).

   Dokładne szczegóły zwolnienia z VATu są opisane w rozporządzeniu rady a tutaj mamy najważniejszy wycinek: Zwolnienie z VAT.

   Jeżeli dobrze interpretuję zapis, musiałbyś przesyłać produkt używany, który już wcześniej był Twoją własnością, aby załapać się na zwolnienie z VATu. W przypadku zakupu używanego towaru od osoby trzeciej, VAT zostanie naliczony. Proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę, ale podejrzewam, że urzędnicy naliczą 23% od kwoty z aukcji.

   Dostałeś już pismo, co potwierdza powyższe – będzie do zapłaty 23% wartości zakupu, cła natomiast nie policzą. Można obniżyć koszt przez wysłanie kwitków od razu w EUR (screeny z ceną przeliczoną przez sklep lub bank), wtedy nie będzie wątpliwości, po jakim kursie nastąpi przewalutowanie. Wewnętrzny celny kurs jest z reguły niekorzystny.

   Pozdrawiam,
   Piotr Szablata

 • Witam,a ja mam pytanie dotyczące opłat celnych,czy są jakies progi cenowe od których zależy opłąta celna?chcę zamówić na firmę towar o wartości (na początek przygody z Azjatyckim rynkiem) ok 3000zł (jak się uda u jednego sprzedawca ale kilka rzeczy),ile tego cła się w ogóle płaci?Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc.Świetny blog,baaaardzo przydatny

  • Witam,

   Dziękuję za dobre słowo

   Mamy następujące progi wartości paczek (szczegółowo opisane we wpisie, ale dla przypomnienia):
   – do 22 EUR nie płacimy cła i VATu (45 EUR, jeżeli paczka jest prezentem)
   – do 150 EUR nie płacimy cła, ale płacimy VAT
   – powyżej 150 EUR płacimy cło i VAT 23%

   Służba celna posiada system ISZTAR, który jest jedną dużą internetową wyszukiwarką stawek cłowych dla poszczególnych kategorii produktów: ISZTAR

   Dla zakupów na 3000zł trzeba będzie zatem doliczyć 23% VAT i cło zgodnie z danymi z ISZTAR (na nasze szczęście dla wielu kategorii produktowych kraje UE narzuciły zerowe cło).

   Pozdrawiam,
   Piotr Szablata

    • Nie ma problemu Zawsze chętnie odpowiem. Zachęcam również do dalszych odwiedzin, właśnie szykuję nowe materiały, zebrało się ich nieco przez ostatnie pół roku

     Pozdrawiam,
     Piotr

     • Dzień dobry. Mam trzy pytania:

      1. Czy telefon odesłany do naprawy lub wymiany który w drodze powrotnej wpadł w ręce Urzędu Celnego podlega cłu lub podatkowi VAT ?, przecież już tu był, jak wcześniej przeszedł przez cło i nikt niczego nie naliczył to czy muszę go teraz odprowadzić ?. Jak udowodnić że ten telefon miałem już wcześniej ?.
      2. Gdybym chciał sprzedawać towar z poza Unii w Polsce to wystarczy jak przejdzie towar przez Urząd Celny jak w przypadku prywatnych paczek, czy trzeba organizować odprawy celne przez jakieś prywatne uprawnione firmy ?
      3. W razie zwrotu uszkodzonego telefonu do Chin czy mogę odzyskać zapłacony wcześniej VAT ?

      Dziękuje za info i pozdrawiam.

 • a ja mam inny problem: zamówiłam kurtkę na wish.com. Paczka przyszła bardzo szybko, kurtka wobec tego, że rozmiarówka jest azjatycka okazała się nieco za mała. Zastanawiałam się nad zwrotem, ale koleżanka odkupiła. Zamówiłam drugą, większą. Po dwóch tygodniach na stronie śledzenia przesyłki wish.com pojawiła się informacje, że przesyłka została dostarczona….ja nic nie otrzymałam. Skontaktowałam się za pośrednictwem wish.com ze sklepem i otrzymałam wiadomość, że moja przesyłka została doręczona i mam szukać po sąsiadach i rodzinie. Ok, przepytałam sąsiadów, nikt nic nie widział, żadnej paczki. Napisałam do sprzedającego, odpowiedź ta sama: paczka została doręczona, koniec tematu. Poczta Polska nic o paczce nie wie, paczka ma numer zaczynający się od BLVS, sprawdziłam, że może to być bpost international, wysłałam do nich zapytanie na adres: webmaster@bpost.be…i cisza. Nikt nie odpowiada: ani sklep ani przewoźnik, pieniędzy nie ma, przesyłki też nie… Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

 • Witam, mam pytanie dotyczące płatności za towar na stronie wish. Co moze być przyczyna odrzucenia karty( dodam ze na karcie są środki a karta to Visa). Nie posiadam konta walutowego. Będę wdzięczna za informacje.

  • Najpierw sprawdziłbym najczęstsze przyczyny: nieaktywne płatności kartą w Internecie, nieaktywne płatności zagraniczne, zbyt niski limit płatności Internetowych/zagranicznych oraz nieaktywne 3D Secure. Wszystkie trzy opcje powinny być dostępne w panelu bankowości Internetowej.

   Pozdrawiam,
   Piotr

 • http://goo.gl/B2a1i3
  Chce kupić tę maszynę ale sprzedający 3 dni nie odpowiada na maile .Wiem,że to duża firma więc pewnie mają dużo roboty .Mam pytanie czy jeśli taki towar będzie czekał w magazynie portowym czy celnym aż ja załatwię sprawy celne to zapłacę za ten czas?

  • Na aliexpress trzeba się liczyć z długimi czasami odpowiedzi. Do 14 dni to już taka norma. Są sprzedawcy, którzy potrafią odpowiadać na drugi dzień ale to raczej rzadkość. Zwróć proszę uwagę na fakt, że mają nieco ponad 90% pozytywnych opinii. Na 3 lata działalności to słaby wynik, może pewniejsza konkurencja oferuje ten sam produkt? Szczególnie, że kwota zakupu nie jest małą!

   Pozdrawiam,
   Piotr

 • Paczki mi z aliexpress dochodzą w ok 12-21 dni. dłużej nie. O refundację też się obiłem (z mojej winy do tego). Wszystko zawsze odbywało się bez problemu. Mój przebieg to kilkadziesiąt paczek już.

 • Super opis. Kupiłem już kilka rzeczy z chin, jednak były to produkty za kilka złotych. Obecnie zastanawiam się nad zakupem elektroniki za około 600zł. Jednak na żadnej aukcji nie ma informacji o gwarancji. Czy to znaczy że na te sprzęty nie ma gwarancji? Rozumiem że mam 30 dni na zwrot Ale co potem? Co w razie awari?

  • W przypadku zakupu na aliexpress wszystko zależy od sprzedawcy. Jeżeli zgodzi się na uznanie reklamacji w krótkim okresie od dostarczenia, jest cień szansy na naprawę telefonu. Nie ma nawet dedykowanego znaczka Buyer Protection, którego można by szukać w celu zapewniania sobie pewnej gwarancji. W przypadku zwrotu z powodu awarii pozostaje dyskusja ze sprzedawcą. Myślę, że w takim przypadku termin uznania wyniesie maks 90 dni od dostarczenia. Taki termin często pada w opisach ofert.

   Dużo większe szanse na postępowanie gwarancyjne jest w przypadku zakupu w jednym z serwisów, gdzie kupujemy produkty bezpośrednio ze sklepu, np. Gearbest, BangGood. Oba zdobywają dobrą opinię w ostatnich miesiącach, m.in. ze względu na dbałość o brak podróbek Xiaomi, które na potęgę zalały aliexpress a nawet allegro. Każdy serwis ma w tym przypadku swój własny regulamin dotyczący gwarancji.

  • Telefony polecam kupować w GoldWay – wysyłają pocztą holenderską. Pewny sklep, super kontakt, telefony dochodza w 10-12 dni bez opłat.

 • Panie Piotrze. mam pytanie zamawiałam produkty ze strony http://www.sampeielba.it 29.06.br. Pozornie włoski sklep on line. Niestety do dziś brak kontaktu i towaru. Po tym ja przelew poszedł z banku dowiedziałam się że bank odbiorcy jest w Chinach. Czy jest jakaś szansa odzyskania środków. Czy może towar idzie jakimś cudem do mnie. Z góry dzieki za info Pozdrawiam

  • Jeżeli płatność była dokonana kartą to można ubiegać się o zwrot gotówki bezpośrednio z ubezpieczenia Visa/Mastercard. Niedawno opisywał cały proces Michał Szafrański: http://jakoszczedzacpieniadze.pl/chargeback-reklamacja-platnosci-karta . Również w przypadku płatności PayPalem byłoby relatywnie łatwo odzyskać pieniądze, poprzez złożenie reklamacji na ich stronie.

   Jeśli płatność dokonano przelewem, jest nieco gorzej. Można złożyć reklamacje do banku, ale tylko w sytuacji, gdy przelew nie dotarł do odbiorcy. Takiego potwierdzenia jednak nie posiadasz. Pozostaje zatem zawiadomienie o przestępstwie, czyli zgłoszenie na policję, co niestety w przypadku zagranicznej sprawy na relatywnie niewielką kwotę ma małe szanse powodzenia. Jedyne, co przychodzi mi do głowy to ewentualne ubezpieczenie konta od takich przypadków – być może masz jeszcze aktywne takie ubezpieczenie, jeżeli konto było zakładane w odpowiedniej promocji z ochronnym pakietem? Z reguły dotyczą one tylko płatności kartami ale może akurat w tym przypadku przelewy również będą objęte ochroną. Warto sprawdzić.

 • Fajny opis.
  Mam pytanie do fachowca: kupiłam kilka sukienek z Chin, naliczono mi „należności celne wg dokumentu SAD” oraz „należności podatkowe VAT wg dokumentu SAD”.
  Sukienki zwracam bo nie pasują (kupione w Lightinthebox.com), mam na to 30 dni.
  Ale co tym cłem i podatkiem?? Jak go odzyskac?

  Ania

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bank
Poznaj swój bank #1 – Otwarcie konta

Główny rachunek bankowy to centrum operacji finansowych, które pozwala na łatwe zarządzanie przelewami między kontami, lokatami, biurami maklerskimi. Służy do...

Zamknij