Rekordowe akcje 11 Bit Studios – kto następny?

inwestycja

Z okazji nietypowego wydarzenia na Giełdzie Papierów Wartościowych, przygotowałem krótki wpis  dotyczący spółki 11 Bit Studios. Jest to niewielkie studio, zatrudniające 30 osób, zajmujące się produkcją gier wideo. W okresie ostatnich 2 miesięcy wywołało spore zamieszanie ze względu na chwilowy 800% wzrost wartości akcji spółki i ustabilizowanie się ceny na poziomie ok. 600% wyższym niż wynosiła ich wartość w listopadzie zeszłego roku. Czy branża gier wideo jest nowym hitem na GPW, czy czeka nas kolejna okazja do wykorzystania wzrostu wartości w najbliższym czasie? Na to pytanie odpowiem w tym wpisie.

Sytuacja studia i geneza sukcesu

11 Bit Studios jest studiem, które odpowiada za kilka dobrych, lecz niskobudżetowych gier, docenionych głównie na platformach mobilnych. Wiele osób może kojarzyć Anomaly, które było popularne na telefonach z Androidem. Największy rozgłos studio otrzymało w dniu premiery ich najnowszej gry – This War of Mine – która była przyczyną całego zamieszania na GPW. Nie jest to pozycja przeznaczona do szerokiego grona odbiorców. Aspiruje do miana gry-sztuki, z mocnym zarysem historycznym. Otrzymała bardzo wysokie noty od prasy na całym świecie, została zauważona i zebrała mnóstwo pochwał. Okazała się też finansowym sukcesem, w ciągu zaledwie dwóch dni sprzedaży zebrała wystarczająco funduszy, aby pokryć pełne koszty jej produkcji. Dostrzegli to inwestorzy. 11 Bit Studios nie informowało publicznie o nadchodzącej grze, nie więcej niż zazwyczaj. Nie mieliśmy do czynienia z wielką marketingową pompą, na wzór działań CD Projektu przy okazji każdej z odsłon Wiedźmina. Dobra gra od tego studia była zaskoczeniem dla większości osób, niespodziewanym sukcesem.

Sytuacja finansowa 11Bit Studios nie była najlepsza przed premierą gry This War of Mine. Ostatni raport kwartalny wskazuje niemal 1,2mln straty netto. Firma wyraźnie potrzebowała zastrzyku pieniędzy. Tym bardziej zrozumiała staje się silna reakcja inwestorów. Sukces pozwoli na zniwelowanie straty i zanotowanie dużego zysku na podsumowanie kolejnego kwartału. To była gratka dla obserwatorów giełdy, takie spółki nie trafiają się codziennie. 11 Bit serwuje hit, posiada warunki do powtórzenia tego sukcesu, a do tego zapewne zanotuje rekordowy zysk.

Kto następny?

Uzasadniony sukces studia sprawia, że inwestorzy giełdowi zaczynają przyglądać się bacznie sytuacji na rodzimym rynku gier wideo. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy ten sukces się powtórzy i kto ma na to szanse? Dla osób poszukujących inwestycji o nieco większym ryzyku jest to gratka, 600% zysku każe zastanowić się praktycznie każdemu czy nie warto zainwestować choćby paręset złotych.  Sprawdźmy czy istnieje realna szansa na powtórzenie sytuacji.

Na giełdzie notowane jest obecnie zaledwie kilka poważnych polskich spółek, zajmujących się produkcją gier wideo:

  • Vivid Games
  • The Farm 51
  • City Interactive
  • Forever Entertainment
  • 11 Bit Studios
  • CD Projekt S.A.

Z powyższej listy najmniej znane spółki to Forever Entertainment i Vivid Games. Nie jest to przypadkowe. Obie firmy zajmują się drobnymi grami mobilnymi, którym daleko uznaniem graczy do Anomaly lub This War of My. Wśród zapowiedzi nowych gier również nie widać wyróżniających się pozycji, które mogłyby zmienić tą sytuację.

Bardzo ciekawym studiem jest City Interactive, obecnie jest to już ogromna firma produkująca bardzo dobre gry, światowe hity wręcz. Niestety na rok 2015 nie zapowiedzieli żadnej premiery! Najbliższe produkcje pojawią się dopiero w 2016 roku. Istnieje szansa, że do tego czasu kurs stopnieje i będzie to dobra inwestycja, niestety na chwilę obecną ciężko dokładnie to stwierdzić.

Kolejnym studiem jest The Farm 51 i ta firma jest aktualnie najbardziej zbliżona sytuacją do 11Bit Studios. Cena za akcje wynosi obecnie ok. 6zł a na horyzoncie jest duża premiera gry Get Even. Premiera jest zapowiedziana na 2015 rok, aktualnie nie ma jeszcze szczegółowych informacji, czekamy na pierwsze wrażenia z wczesnych wersji gry. To będzie najważniejszy wyznacznik jakości, ocena prasy i pierwszych graczy. Jeżeli Get Even okaże się tytułem ponadprzeciętnym to przy aktualnym zainteresowaniu inwestorów branżą wirtualnej rozrywki, może to być dobra inwestycja z szybkim wzrostem ceny po premierze. Warto zapamiętać ten tytuł i oczekiwać dalszych wieści.

Na koniec pozostaje najpopularniejsza firma zajmująca się produkcją gier w Polsce – CD Projekt. Ich najnowszy projekt – Wiedźmin 3 – będzie miał premierę w maju tego roku i ewidentnie zapowiada się na wielki ogólnoświatowy hit. Gra zebrała już mnóstwo nagród i pozytywnych opinii w prasie. Czy zdobędzie zaufanie inwestorów?

11 Bit Studios kontra CD Projekt S.A.

Odpowiedź na to pytanie wymaga szczegółowej analizy dotychczasowego sukcesu obu firm. 11 Bit Studios posiada obecnie jeden wielki hit, który spowodował momentalny wzrost kursu, giełda reagowała w ten sposób:

Akcje 11 Bit StudiosW chwili premiery cyfrowej edycji pojawił się ogromny skok, który był zasilany informacjami o wynikach sprzedaży, pozytywnymi recenzjami i poprawą wyników finansowych. Drugi przełom nastąpił w dniu premiery wersji pudełkowej, wtedy akcje zaliczyły kolejne 300% wzrostu. Dla porównania, kurs akcji CD Projektu prezentował się przez ostatnie lata nieco inaczej:

Akcje CD Projekt S.A.

CD Projekt wywołuje ogromny szum wokół premiery każdej nowej gry. Promują Wiedźmina dużym budżetem marketingowym i dbają o wysoki rozgłos na parę miesięcy przed premierą, wpływa to bardzo pozytywnie na relacje inwestorskie, co widać w przypadku obu premier – wersji PC oraz konsolowej. Niestety powoduje to także efekt szybkiego załamania kursu, który następuje krótko po premierze. Kończy się szum medialny, kończy się wysoka wycena studia. Następne wzrosty są podyktowane dopiero długofalową sprzedażą obu gier – Wiedźmina 1 i 2. Ostatnie miesiące pokazały też negatywny wpływ przekładania premiery Wiedźmina 3 na kurs akcji, inwestorzy źle reagowali na takie wiadomości.

Ta sama branża, inna polityka

Powyższe firmy posiadają odmienną politykę promowania własnych gier. 11Bit Studios nie dysponuje budżetem wymaganym do stworzenia kampanii reklamowej na skalę szumu medialnego zbudowanego wokół Wiedźmina 3. To spowodowało intensyfikację informacji o grze tuż po premierze gry. Głównym czynnikiem reklamującym produkcje były recenzje i opinie prasy. W przypadku Wiedźmina to kampania reklamowa będzie największym elementem wpływającym na sprzedaż produkcji.

Inwestycja w akcje CD Projektu przed premierą Wiedźmina 3 nie jest tak dobrą inwestycją, jak mogłoby się początkowo wydawać. Obecnie kurs jest napompowaną bańką, która została nakarmiona sukcesem poprzednich gier. To jednak nie przekreśla tej spółki dla inwestorów. Nie spodziewam się szaleńczego wzrostu cen akcji, jak miało to miejsce w przypadku 11Bit Studios, ale CDP ma zakusy na stabilny powolny wzrost ceny akcji, który zacznie się po premierze Wiedźmina 3 i będzie uzależniony od ilości sprzedanych egzemplarzy. Czy przewidywanie 10mln sprzedaży jest przesadzone? Patrząc po sukcesach poprzednich odsłon i bardzo dobrej opinii, jaką CDP wyrobiło sobie wśród zagranicznych graczy, jest to możliwe do osiągnięcia. Wtedy inwestycja może się zwrócić w 2-3 lata. Jest to już jednak opcja dla cierpliwych inwestorów.

Wielka niewiadoma

Pisząc o branży gier nie sposób wspomnieć również o firmie Techland, która jeszcze do niedawna cieszyła się spektakularnymi sukcesami i współpracą z ogromnym zagranicznym Ubisoftem. W przypadku tej firmy wielokrotnie mówiono o planach wejścia na giełdę, niestety nigdy ich nie zrealizowano. W Lutym ma premierę ich najnowsza gra – Dying Light – może po tej premierze firma zdecyduje się na wejście na giełdę? To byłoby duże wydarzenie. Warto śledzić ich losy, jeżeli interesuje Was branża gier na giełdzie.

Dla zainteresowanych, serwis gram.pl opublikował dzisiaj ciekawą listę gier, które powstają w Polsce, możecie sprawdzić czy nie pominąłem ciekawie rokujących pozycji:

Gram.pl – Projekty rodzimych studiów

Tutaj znajdziecie natomiast film z gry This War of Mine, odpowiedzialnej za sukces 11 Bit Studios, możecie sprawdzić o co cały szum:

Nie przegap nowych wpisów!

Otrzymasz powiadomienia o najciekawszych inwestycjach, pomysłach na oszczędzanie i sposobach na wzbudzenie motywacji do pomnażania kapitału.

Podziel się:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someone
         

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
promocje bankowe
Polowanie na promocje bankowe – ile można zyskać?

Promocje bankowe rzadko traktujemy na serio, kojarzą nam się głównie z reklamami wciśniętymi masowo pomiędzy ulubione programy telewizyjne. Istnieje jednak...

Zamknij