Poznaj Swój Bank – Pierwszy cykl na blogu

Pierwszy pełnoprawny cykl wpisów o wspólnej tematyce, jaki publikuję na tym blogu. „Poznaj swój bank” przedstawia podstawowe zagadnienia, które powinien znać każdy, kto korzysta z rachunku finansowego! W serii wpisów o instytucjach finansowych, dodatkowo zamieszczam także fragmenty skierowane do zaawansowanych użytkowników, wplatam przemyślane uwagi w treść przystępną dla każdego.

Cykl został rozplanowany na 10 odcinków i będzie kontynuowany naprzemiennie z pozostałymi wpisami na blogu. Wielokrotnie będę się odwoływał do tych dziesięciu fundamentalnych tekstów, ponieważ zawierają ważne uwagi i opisy zasad, którymi rządzą się nie tylko konta bankowe, ale także wiele instrumentów inwestycyjnych.

Bank to firma, jak każda inna
Poznaj swój bank

Przepych bankowy imponuje i ukrywa fakty

Instytucje bankowe nie powstały, aby zabezpieczyć naszą gotówkę i ułatwić posługiwanie się nią. Wręcz przeciwnie, niektóre usługi zakładają, że klient zdenerwuje się i wykupi płatne opcje, które dopiero sprawią, że rachunek stanie się wygodny w użytkowaniu. W tym cyklu przestrzegam przed takimi praktykami, wskazuje gdzie możecie spodziewać się ukrytych opłat i czego unikać, aby nie zostać niewolnikiem własnego konta.

W cyklu znajdziecie również informacje o zaawansowanych mechanizmach, takich jak przewalutowania, produkty strukturyzowane czy płatności przez pośredników. Zwracam uwagę na ryzyka i mechanizmy działania poszczególnych instrumentów (m.in. opisuję podwójne przewalutowania, których prowizja wynosi nawet 10% kwoty transakcji!).

Poznaj swój bank – wiki na temat banków

„Poznaj swój bank” traktuję, jako spójne źródło podstawowych informacji o instrumentach bankowych. W każdej chwili, gdy będziecie zastanawiać się czy bank pozwala na daną operację, czy pobiera za nią opłatę, jak długo trwa jej realizacja, będziecie w stanie wrócić do jednego z dziesięciu wpisów i szybko znaleźć poszukiwaną informację. Pozostałe odcinki cyklu będę opisywał właśnie z takim zamysłem, aby były to dane, do których można często powracać.

Poszczególne odcinki cyklu w porządku chronologicznym:

Nie przegap nowych wpisów!

Otrzymasz powiadomienia o najciekawszych inwestycjach, pomysłach na oszczędzanie i sposobach na wzbudzenie motywacji do pomnażania kapitału.