Polowanie na promocje bankowe – ile można zyskać?

promocje bankowe

Promocje bankowe rzadko traktujemy na serio, kojarzą nam się głównie z reklamami wciśniętymi masowo pomiędzy ulubione programy telewizyjne. Istnieje jednak grupa ludzi, która hobbystycznie zajmuje się wyszukiwaniem i wykorzystywaniem najlepszych ofert finansowych, czerpiąc z nich niemałe korzyści. Umiejętne obracanie się wokół promocji bankowych nazwano przyjaźnie „wyszukiwaniem wisienek”. Nawiązanie do powiedzenia o wisience na torcie nie jest przypadkowe, poszukiwane są tylko wyróżniające się promocje, które rzeczywiście są zyskowne dla klienta, nie tylko dla banku.

Określenie może być Wam znane, często pada na łamach dużych portali informacyjnych. Niestety nie znajdziecie tam informacji o realnych korzyściach i sposobach dołączenia do grona wykorzystujących okazje. Stąd pomysł na ten wpis, postaram się przybliżyć Wam zjawisko wisienkobrania.

Czy warto?

Polowanie na wisienki jest wspaniałą inwestycją kapitału dla mniejszych kwot oraz dobrym ćwiczeniem w celu nabrania wprawy przed poważniejszymi operacjami bankowymi. Jakie zyski przynosi wykorzystywanie wisienek? Oto wyniki wyliczeń dla drugiej połowy roku 2014:

1000 PLN – > 1750 PLN (75%)

5000 PLN – > 5930 PLN (18,6%)

10000 PLN -> 11125 PLN (11,25%)

Inwestując 1000 złotych możemy powiększyć środki o 75%. Przy 10 tysiącach złotych wkładu procent będzie już mniejszy, ale kwota, która dodatkowo trafi do naszego portfela to 1125zł. To niemało. Warunkiem jest zamrożenie kapitału na 3-4 miesiące. Podaję kwoty netto, już po odjęciu podatku Belki.

Myślę, że zyski na poziomie 10-20% dla powyższych kwot są bardzo kuszące i warto spróbować swoich sił w polowaniu na wisienki. W tym wpisie pokażę, że cały proces nie zajmuje dużo czasu, jeżeli korzystamy z odpowiednich narzędzi i pomocy bloggerów. To oni pomogą nam zrewidować regulaminy oraz sprawdzą potencjalne kruczki w umowach. W dalszej części wpisu otrzymacie również listę niezbędnych linków, potrzebnych do rozpoczęcia poszukiwań promocji.

Obcowanie z bankami, doświadczenie z promocjami, pomoże Wam w samodzielnym interpretowaniu umów, pozwoli momentalnie wyszukiwać zapisy, które mogą prowadzić do dodatkowych opłat! Jest to niesamowicie przydatna umiejętność w czasach, gdy banki starają się pobierać opłaty za najróżniejsze operacje (np. wyciąg, polecenie stałe lub za samo posiadanie karty). Chciałbym żebyście dzięki temu nie bali się podpisywać nowych umów, zakładać nowych kont, korzystać z wielu kart – to ma swoje korzyści i warto, chociaż dać im szansę!

Skąd biorą się zyski?

W celu wyliczenia zysków skorzystałem z informacji dotyczących kilku najgłośniejszych promocji, które były dostępne na rynku w drugiej połowie 2014 roku. Sam z nich skorzystałem i potwierdzam, że zyski są realne, premie zostały wypłacone, prezenty przesłane. Dodatkowo część banków oferuje ciekawe warunki do dalszej współpracy (np. dobrze oprocentowane lokaty w Idea Banku dla dotychczasowych klientów o nazwie Wielki Powrót):

 • Bank Meritum – lokata współorganizowana z agencją Comperia Bonus – lokata na 5% z dodatkową premią 60zł (do zdobycia niezależnie od wpłaconej kwoty!)
 • Idea Bank – „Lokata Happy” na 5% z premią 50zł (także niezależnie od wpłaconej kwoty)
 • Inteligo – 100zł premii za założenie konta oraz prezent w konkursie „Kindle łączy tytuły” – wymagane 5 transakcji kartą na łączną kwotę 300zł, wartość Kindle 6 przyjąłem na równe 300zł
 • BGŻ Optima – Konto oszczędnościowe z premią 100 zł (dostępne na groupon.pl)
 • Citibank –Tablet Samsung Galaxy Tab 3 Lite SM-T110 za założenie karty kredytowej i wykonanie nią transakcji na kwotę 500zł – ówczesna wartość tabletu to 350zł
 • ING – 100zł za założenie konta, warunkiem wydanie 1000zł kartą w ciągu pół roku

Tak prezentują się wyliczenia zysków z wybranych 6 promocji, zrealizowane na przestrzeni 3-4 miesięcy:

BankWpłacone środkiWypłacone środkiZyskZysk %
SUMA1000011125112511,25%
Inteligo300700400133%
Citibank50085035070%
BGZ Optima300031161164%
Meritum10001067677%
Idea Bank42004292922%
ING1000110010010%

Od strony formalnej skorzystanie z 6 promocji wymagało podpisania 2 umów (Inteligo, Citibank), które banki dostarczyły kurierem oraz wykonania 4 przelewów inicjujących konto, bądź od razu zasilających lokaty. Następnie należało spełnić warunki promocji i oczekiwać na zyski. Powyższa tabela prezentuje wpływy dla przypadku, gdy posiadamy budżet startowy w wysokości 10 tys. złotych. Dla przypadków 1000 i 5000 złotych przyjąłem następujące założenia:

 • 1000zł pozwala na skorzystanie z promocji Inteligo i Citibanku
 • 5000zł dodatkowo umożliwia wykorzystanie promocji BGZ Optima oraz Meritum

Promocje angażują klienta w minimalnym stopniu. Promocje BGZ Optima oraz Idea Banku nie wymagały żadnych aktywności, po przelaniu pieniędzy do tych banków wystarczyło oczekiwać do dnia wypłaty premii. Meritum prosiło dodatkowo o wykonanie jednego przelewu. Inteligo, Citibank oraz ING wymagały aktywności kartami płatniczymi, łącznie 11 transakcji, które w moim przypadku wykonywałem podczas normalnych zakupów, tankowania, obiadów. Jedynym wyzwaniem było zapamiętać nowe PINy do kart To naprawdę wszystko, w ten sposób sam uzyskałem dodatkowy przychód 1125zł w ciągu jednego kwartału.

Każdy z Was może tyle zarobić

Mam nadzieję, że powyższe kwoty są zachęcające do zgłębienia tematu i choć w niewielkim stopniu przekonałem Was do zaufania promocjom bankowym. Zależy mi na tym, aby uświadomić czytelnikom, że ktoś na pewno skorzysta na budżecie marketingowym korporacji i najlepiej żeby był to ktoś z nas, skoro nie wymaga to dużej pracy i zaangażowania. Potem będziemy tylko żałować.

Dotychczasowe doświadczenie z wisienkami nauczyło mnie także, że dobre promocje to te oferty, gdzie należy wykonać jak najmniej działań, jak najmniej łączyć się z nowym bankiem. Dzięki temu wiem, czego unikać i mogłem to spisać w formie listy 10 czynników, którą znajdziecie poniżej. Możecie ją pominąć, jeżeli nie planujecie korzystać z ofert banków w najbliższym czasie, ale warto do niej wrócić przed podpisaniem nowej umowy.

10 czynników, na które należy zwracać uwagę przed skorzystaniem z promocji bankowych:

 1. Rzadko występujący zapis o zapewnieniu wpływów na konto z tytułu wynagrodzenia – wymaga to zmiany danych u pracodawcy, utrudnia zamknięcie konta i powoduje zamieszanie z dostępnością gotówki (np. trzeba definiować na nowo polecania zapłaty), odradzam korzystanie z promocji bankowych wymagających tego warunku, generuje to zbyt dużo problemów
 2. Wymagana minimalna ilość płatności kartą w danym miesiącu lub minimalna kwota, jaką musimy wydać za pomocą plastiku w ciągu miesiąca – warunek łatwy do spełnienia, jeżeli wymagane są niewygórowane limity, płatności powyżej 5 transakcji na łącznie ponad 500zł miesięcznie będzie już ciężko zrealizować (szczególnie, gdy już obecnie posiadamy więcej niż jedną kartę)
 3. Promocje zwracające procent od płaconych rachunków – świetne propozycje, ale koniecznie trzeba zwrócić uwagę na opłaty za konto i kartę, które mogą być wyższe niż zyski, należy dobrze przeliczyć potencjalne profity za nasze rachunki. Koniecznie należy również sprawdzić procent zwrotu od poszczególnych typów rachunków, często w regulaminie widnieją różne wartości dla poszczególnych mediów, np. prąd może posiadać zwrot 5%, a woda już tylko 1%
 4. Wizyta w oddziale w celu podpisania umowy – omijamy szerokim łukiem, wizyta w oddziale ma na celu sprzedanie nam większej ilości usług, jeżeli z promocji bankowych nie da się skorzystać kurierem to nie powinniśmy z niej korzystać w ogóle
 5. SKOKi, Kasy oszczędnościowe – posiadają mnóstwo dodatkowych opłat oraz są niestabilne (w 2014 upadłość ogłosiły dwa SKOKi, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwrócił pieniądze klientom, ale bez procentów!), przy małych budżetach nie opłaca się z nich nawet korzystać, zyski zostaną zjedzone przez opłaty członkowskie
 6. Opłaty za kartę i konto – należy je odjąć od oczekiwanych zysków, często mogą wynosić łącznie nawet 20zł miesięcznie
 7. Możliwość zamknięcia konta bez kary umownej, w dowolnym momencie z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia – warunek konieczny, większość promocji posiada taki zapis, ale zawsze należy potwierdzić czy na pewno znajduje się w regulaminie. Szczególnie musimy wystrzegać się GetIn Banku, ponieważ stosuje zapisy o minimalnym okresie posiadania konta przez 24 lub nawet 36 miesięcy. Wtedy bank zarobi więcej na stałej opłacie miesięcznej za konto niż my zyskamy na startowych bonusach – to niedopuszczalne
 8. Przy promocjach dla nowych klientów obowiązuje czas karencji, minimalny okres, jaki upłynął od zamknięcia naszego ostatniego konta w danym banku, z reguły jest to podane przy pomocy daty granicznej, np. 01.01.2014 – w pierwszym roku polowania na wisienki ten zapis nie powinien nas ograniczać
 9. Podatek za nagrody – koniecznie musi zostać pokryty przez bank, inaczej na PIT-ie będziemy musieli samodzielnie opłacić podatek
 10. Duża ilość warunków do spełnienia, zakładanie dodatkowych usług, kredytów, podzielenia premii na kilka części zależnych od różnych operacji wykonanych w banku – za dużo pracy, nie warto korzystać z takich promocji, w skrajnych przypadkach są nieopłacalne (np. ostatnia promocja ze zwrotem 750zł w Alior Banku)
 Skąd informacje o promocjach?

Poszukiwanie promocji bankowych należy rozpocząć od kilku najważniejszych stron internetowych, gdzie autorzy dbają o jak najszybsze informowanie o promocjach oraz – co najważniejsze! – od razu rozkładają je na czynniki pierwsze. Otrzymujemy skrót wymagań z regulaminu, obliczenia zysków, porady dotyczące zgłoszenia a także ewentualnego zamknięcia konta. Dodatkowo widzimy opinie użytkowników, którzy również korzystają z promocji. Polecam niezawodne miejsca do korzystania z wisienek:

 • http://www.livesmarter.pl – głównie za dużą aktywność użytkowników, możemy łatwo sprawdzić czy maile/umowy, na które czekamy, dotarły już do innych klientów (np. to tutaj można było znaleźć informację o rozdaniu 92 z 300 czytników Kindle w pierwszej edycji konkursu Inteligo, oznaczało to gwarantowaną nagrodę w pierwszej edycji konkursu!)
 • http://www.jakoszczedzic.pl/ – prezentacja promocji bankowych i obszerne analizy możliwych zysków, ten serwis z reguły jest pierwszy w opisywaniu nowych ofert
 • http://mamokazje.pl/ – rzadko publikuje oferty banków, ale jak już to zrobi to nawet na dzień przed pozostałymi serwisami!

Korzystając z powyższych serwisów zawsze będziecie na bieżąco i od razu otrzymacie informacje o potencjalnych zyskach i ryzykach. Po pewnym czasie zapisy banków będą dla Was przejrzyste i zrozumiałe, automatycznie rozpoznacie zagrożenia.

Promocje bankowe – przewidywania na 2015 rok

W 2015 roku warto oczekiwać na powtórzenie promocji Inteligo z konkursem, umożliwiającym otrzymanie czytnika Kindle. Ponownie jest dostępna również oferta z tabletem w CitiBanku, obecna edycja trwa dopiero kilka dni, otrzymanie tabletu wciąż jest możliwe. Promocja jest dostępna tutaj:

https://www.online.citibank.pl/formularz/karta_kredytowa/tablet/

Bank wymaga wypełnienia formularza a następnie wykonania transakcji kartą kredytową na kwotę min. 1000zł w ciągu 30 dni. Może to być np. 4 x tankowanie do pełna, 4 transakcje po 250zł. Ważny jest czas, trzeba te transakcje wykonać w kilka dni od otrzymania karty, wtedy szanse na otrzymanie tabletu są niemal gwarantowane. Warto zwrócić uwagę, że w tej edycji została wprowadzona miesięczna opłata za kartę, zysk łączny będzie o kilka złotych mniejszy.

Co z większymi kwotami?

Z czystej ciekawości przeprowadziłem również obliczenia dla sporo większego budżetu, dla 100K zł. Do puli promocji bankowych, z których skorzystaliśmy powyżej, dodałem także oferty pozwalające na ulokowanie większych środków:

 • WBK S.A. – Lokata mobilna na 4%, okres 12 miesięcy, kwota max 10k zł. (324 zł zysku)
 • Millenium Bank – Konto 360 stopni – wymagana min. 1 płatność kartą miesięcznie i wpływ na konto (z dowolnego źródła, może to być przelew stały z innego naszego konta) min. 1000zł miesięcznie – dzięki temu otrzymaliśmy dostęp do dwóch promocji:
  • Lokata mobilna na 4,5% na okres 3 miesięcy, kwota max 10k zł. (91,13 zł zysku)
  • Konto oszczędnościowe na 4 % na okres 4 miesięcy, kwota max 50k zł. (540zł zysku)
 • Smart Bank – Smart Lokata na powitanie – 4,1% na 3 miesiące, max 10k zł. (83zł zysku)

Zwiększyłem również inwestycje w pozostałe promocje bankowe do ich maksymalnych progów. W celu symulacji kwoty, jaką można zdobyć na wiśniobraniu w ciągu całego roku, dodałem jeszcze jedno założenie – pozostałe 8-9 miesięcy przechowamy pieniądze na koncie oszczędnościowym o oprocentowaniu 4% brutto. Takich ofert w roku 2014 było naprawdę sporo, założenie było realizowalne. Oczywiście prawdziwy zwolennik promocji bankowych nie poddałby się tak łatwo, wyszukiwałby jeszcze lepszych ofert na pozostałe trzy kwartały, lecz zależy mi na wyliczeniu, które założy pewien margines błędu. Poniższą kwotę możemy traktować, jako minimalną osiągalną przy budżecie 100K zł.

Z zainwestowanych pieniędzy, w ciągu 12 miesięcy, wisienki były w stanie wygenerować 4715zł zysku netto. To niemal tyle, co dwie korporacyjne etatowe wypłaty. Dla wielu będzie to 13 i 14 wypłata za parę godzin miesięcznie pracy przy komputerze. To jest właśnie prawdziwy efekt wykorzystywania finansowych okazji, który przekonuje ludzi do zaufania promocjom bankowym!

Ukazując kwotę nieco inaczej, 4715zł rocznie to tyle samo, co:

 • Dodatkowa pensja w wysokości 6672 brutto
 • Podwyżka pensji w pracy o 563 zł brutto / 392zł netto
 • Roczna premia w wysokości 14,1% (dla przeciętnego wynagrodzenia z listopada podanego przez GUS w wysokości 4005 zł brutto)
 • Lokata roczna oprocentowana na 6,7%

Często nie mamy szans na zdobycie takich przywilejów w naszych miejscach pracy. W przypadku poświecenia czasu na inwestycje w promocje bankowe, zapewniamy sobie wybrany dodatek finansowy z powyższej listy bez negocjacji z przełożonym

Nie przegap nowych wpisów!

Otrzymasz powiadomienia o najciekawszych inwestycjach, pomysłach na oszczędzanie i sposobach na wzbudzenie motywacji do pomnażania kapitału.

Podziel się:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someone

Czy warto coś dodać?Skomentuj

 • Świetna promocja i oferta bankowa w jednym Poważnie zastanawiam się nad skorzystaniem z tej wyjątkowej oferty.
  Dzięki za fajne opisanie promocji, z resztą jak zawsze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
motywacja do inwestycji
Czas start – przekuwamy strach w pieniądze!

Witam serdecznie w pierwszym poście strony NieBójSięPieniędzy.pl. Jestem Piotr i cieszę się, że właśnie trafiłeś/trafiłaś na mój blog dotyczący przełamania...

Zamknij