Inwestycje, jako zmiana sposobu myślenia

Ostatnim etapem rozwoju finansowego jest pomnażanie kapitału poprzez inwestycje w aktywa. Fani książek Roberta T.Kiyosakiego właśnie w tym momencie będą mogli skorzystać z jego rad – koniec z pasywami, one zjadają nasza gotówkę, nie generują nowych przychodów.

Inwestycje

Inwestycje to nie tylko pieniądze

Pomnażać kapitał możemy na wiele sposobów: inwestować w fundusze, spekulować na giełdzie, kupować wina, obrazy, antyki. Każda opcja jest dobra o ile zostanie zrealizowana w odpowiednim momencie! Wyczucie chwili jest najważniejsze podczas inwestycji. Możemy skupować znakomite przedmioty po zaniżonej wartości, lecz jeżeli nie trafimy w hossę na rynku i nie znajdziemy kupca, który zapłaci prawdziwą wartość dzieła sztuki, nic na tym nie zarobimy. Cała praca włożona w wyszukiwanie i negocjowanie zostanie zaprzepaszczona. Nie jest to problem, jeżeli będzie to inwestycja długoterminowa. Co jednak, jeżeli zależy nam na zostaniu rentierem przed 30-tką? Przed 40-tką w najgorszym wypadku? Trzeba inwestować z głową i podejmować większe ryzyko.

Na rynku zawsze są okazje

Lepsze i gorsze okresy na rynku gospodarczym to świetny temat dla telewizji. Prawdziwi inwestorzy nie przejmują się załamaniem giełdy, wtedy właśnie jest ich święto! Akcje spadają, ceny osiągają historyczne minima, potencjalne zyski z odbicia cen takich papierów mogą ustawić ludzi na całe życie. Przestawienie się na myślenie pozytywne, nawet w najgorszej sytuacji, to szczególna cecha, którą musi posiąść każdy inwestor. Nie ma złego dnia na giełdzie, są tylko dni niewykorzystane!

Inwestycje należy dywersyfikować

Dobrą praktyką jest podzielenie kapitału na kilka części i inwestowanie każdej z nich w osobny segment rynku. Przy małym budżecie mogą to być różne typy akcji: surowce, spółki WIG20, a także obligacje. Dla zamożnych inwestorów podział będzie ciekawszy – część budżetu zostanie zainwestowana w nieruchomości, część w duże spółki na giełdzie, pozostały kapitał zostanie długoterminowo ulokowany w ziemi rolnej lub dziełach sztuki.

Możliwości jest sporo i wraz ze wzrostem kapitału będziemy odkrywać nowe ciekawsze sposoby pomnażania gotówki. Mam nadzieję, że zrobimy to wspólnie na tym blogu!

Wpisy o inwestycjach opublikowane do tej pory:

Nie przegap nowych wpisów!

Otrzymasz powiadomienia o najciekawszych inwestycjach, pomysłach na oszczędzanie i sposobach na wzbudzenie motywacji do pomnażania kapitału.